Brannin Charters, LLC Inshore Fishing 

5.0
(30 anmeldelser)
 2514 Fort Fisher Boulevard South, Kure Beach, NC 28449, Forenede Stater–

Brannin Charters, LLC Inshore Fishing 

Kure Beach, NC, Forenede Stater
–
18 fod
3
5.0
(30 anmeldelser)

Har du booket hos os før? Du kan være berettiget til en loyalitetsrabat. Log ind for at tjekke.

Brannin Charters er et førsteklasses kystnært fiskeriudbud i Wilmington, NC. Vi tilbyder en spændende oplevelse med at fange rød trommefisk, stortandede hvarrer, plettet trommefisk, sorttrommefisk m.fl. langs Wilmingtons kystnære kystlinje. Vi specialiserer os i at fange kystnære fisk ved hjælp af forskellige teknikker. Vi er dygtige til alt fra agnfiskeri til at presse igennem sletten og sight-fiske rød trommefisk på flue. Kaptajn Michael Brannin er en erfaren og meget dygtig kaptajn. Han tilpasser sine ture til dine behov, da hans mål er at give dig en fantastisk fiskeoplevelse. De fleste charters afgår fra Fort Fisher bådrampen i Kure Beach, NC. Brannin Charters betjener dog også Wrightsville, Oak Island, Southport, Bald Head Island og Carolina Beach.

Alle fiskelicenser medfølger, sammen med agn, grej, stænger og alt andet, der er nødvendigt til turen. Det eneste, du skal medbringe, er solcreme, mad og drikkevarer. Vi bruger de bedste kvalitetsstænger, herunder både Penn og Okuma fiskeriopsætninger. Fluestænger og fluegrej medfølger også til fluefiskeriture.

Charterne drives på en 2010 East Cape Lostmen med en brandny 2024 Yamaha 70-motor. Båden har bagsæder, der giver en komfortabel tur. Båden har en dybgang på ca. 5 tommer, hvilket muliggør fiskestile, der ikke kan opnås med andre både.

Book din tur i dag og lad Brannin Charters give dig en fantastisk oplevelse på vandet.

På charterens dage bedes du venligst være ved rampen til tiden. Jeg vil have båden fuldt forberedt og i vandet, klar til afgang. Book en tur i dag, og lad os komme ud og fange nogle fisk i baglandet ved Wilmington, NC.

Brannin Charters er et førsteklasses kystnært fiskeriudbud i Wilmington, NC. Vi tilbyder en spændende oplevelse med at fange rød trommefisk, stortandede hvarrer, plettet trommefisk, sorttrommefisk m.fl. langs Wilmingtons kystnære kystlinje. Vi specialiserer os i at fange kystnære fisk ved hjælp af forskellige teknikker. Vi er dygtige til alt fra agnfiskeri til at presse igennem sletten og sight-fiske rød trommefisk på flue. Kaptajn Michael Brannin er en erfaren og meget dygtig kaptajn. Han tilpasser sine ture til dine behov, da hans mål er at give dig en fantastisk fiskeoplevelse. De fleste charters afgår fra Fort Fisher bådrampen i Kure Beach, NC. Brannin Charters betjener dog også Wrightsville, Oak Island, Southport, Bald Head Island og Carolina Beach.

Alle fiskelicenser medfølger, sammen med agn, grej, stænger og alt andet, der er nødvendigt til turen. Det eneste, du skal medbringe, er solcreme, mad og drikkevarer. Vi bruger de bedste kvalitetsstænger, herunder både Penn og Okuma fiskeriopsætninger. Fluestænger og fluegrej medfølger også til fluefiskeriture.

Charterne drives på en 2010 East Cape Lostmen med en brandny 2024 Yamaha 70-motor. Båden har bagsæder, der giver en komfortabel tur. Båden har en dybgang på ca. 5 tommer, hvilket muliggør fiskestile, der ikke kan opnås med andre både.

Book din tur i dag og lad Brannin Charters give dig en fantastisk oplevelse på vandet.

På charterens dage bedes du venligst være ved rampen til tiden. Jeg vil have båden fuldt forberedt og i vandet, klar til afgang. Book en tur i dag, og lad os komme ud og fange nogle fisk i baglandet ved Wilmington, NC.

Michael Brannin
Kaptajn
Michael Brannin

Select date to see availability

Turdato:
Gruppestørrelse:
October 2026
SuMoTuWeThFrSa
Loading...
Gruppestørrelse
2 voksne • 0 børn
Skift
Næsten færdig...
4,5 times halvdagstur
GRATIS Aflysning 3 dages varsel
4 times tur starts at 7:00 AM
Black Drum
Redfish
Flounder
Sheepshead
+1
US $400
Hele båden: op til 3 personer
Trekvart dagstur
GRATIS Aflysning 3 dages varsel
6 times tur starts at 7:00 AM
US $500
Hele båden: op til 3 personer
Heldagstur
GRATIS Aflysning 3 dages varsel
8 times tur starts at 7:00 AM
US $650
Hele båden: op til 3 personer
Der er 3 personer, der kigger på denne tur.

Kundeanmeldelser

Loading...

Bedømmelse

5.0
30 anmeldelser
5.0
Båd & udstyr
5.0
Kaptajn & besætning
5.0
Fiskeoplevelse

Lystfiskernes galleri (20)

Hvad lystfiskere siger

97%
Anbefalet

Anmeldelser (30)

  • Cesar Cubas
    Cesar Cubas
    us
    Virginia, USA
    Medlem siden 2024
    5.0
    VERIFICERET

    Great Time

    4,5 times halvdagstur den July 25, 2024 • 2 voksne • 1 barn

    Brannon Charters did a great job of communicating with me before our trip. We had some bad weather come through early morning and they adjusted our time instead of cancelling the trip .My son and I had a great time , great experience. These guys know the area well and have nice set up.Will definitely book again next year when my family returns to the beach.

  • Jonathan Boyd
    Jonathan Boyd
    Tilbagevendende lystfisker
    us
    Kentucky, USA
    Medlem siden 2021
    6 ture
    5.0
    VERIFICERET

    Redfish Slam

    4,5 times halvdagstur den July 10, 2024 • 3 voksne • 1 barn

    Captain Michael had us reeling in redfish within 5 of leaving the dock! He was great with our 7 year old and kept all three of our lines baited. We caught flounder, croaker, pinfish, baby black tip sharks, and a bunch of redfish, which he filleted for us to eat that evening. This was our second trip with Michael and we'll be back next year!

  • Lela Brewer
    Lela Brewer
    us
    North Carolina, USA
    Medlem siden 2023
    5.0
    VERIFICERET

    Awesome half day trip with Captain Michael

    4,5 times halvdagstur den August 2, 2023 • 3 voksne • 1 barn

    Michael actually picks up the phone and calls to communicate and plan your trip with you upon scheduling, and the day before. Super knowledgeable, and he loves what he does. He made sure that we had a wonderful day!! We'll definitely be doing this again next year!!

  • Jonathan Boyd
    Jonathan Boyd
    Tilbagevendende lystfisker
    us
    Kentucky, USA
    Medlem siden 2021
    6 ture
    5.0
    VERIFICERET

    Backwater Slam!

    4,5 times halvdagstur den July 25, 2023 • 3 voksne • 1 barn

    Captain Michael was so patient with our over-tired 6 year old. We caught ocean trout, red drum, flounder, blue fish, and even a toadfish! Michael has a great easygoing personality and knew where we could catch many diverse kinds of fish! I definitely recommend!

  • Davis Lambert
    Davis Lambert
    Medlem siden 2022
    5.0

    Half Day Trip With Captain Michael Brannin

    Trekvart dagstur den August 8, 2022

    Recently chartered Brannin charters with my family. It was a great experience, we caught a large mix of redfish, flounder, and speckled trout. The captain was very patient with the younger kids and even spent extra time on the water with us to show us more areas and let us get the full experience.

  • Mike Aldridge
    Mike Aldridge
    Tilbagevendende lystfisker
    us
    Kentucky, USA
    Medlem siden 2019
    4 ture
    5.0
    VERIFICERET

    Family fun

    Heldagstur den July 27, 2022 • 1 voksen

    Captain Michael is an amazing young man very knowledgeable of the area and all the wildlife in the area. Fishing was slow on our trip but the Captain never stopped trying to find fish to get us on. We will be booking another trip with Brannin Charters next time in the area.

  • Annette Bagwell
    Annette Bagwell
    us
    North Carolina, USA
    Medlem siden 2022
    5.0
    VERIFICERET

    Half day trip with captain Brannin

    4,5 times halvdagstur den August 5, 2022 • 2 voksne

    He was so helpful with my grandpa's needs and made sure we had a great trip. Definitely will be going back. Very nice young man.

  • Mike Aldridge
    Mike Aldridge
    Tilbagevendende lystfisker
    us
    Kentucky, USA
    Medlem siden 2019
    4 ture
    5.0
    VERIFICERET

    2nd trip

    Heldagstur den June 7, 2026 • 1 voksen

    Another great trip with Captain Michael. Fishing was slow and captain called the day prior to trip and shared information of the current conditions. If you want a trip that is laid back and conversation is easy this is the trip to choose. I will be booking a 3rd trip with him again.

  • Bill Pierce
    Bill Pierce
    Tilbagevendende lystfisker
    us
    Kentucky, USA
    Medlem siden 2022
    3 ture
    5.0
    VERIFICERET

    Good time even no reds.

    Heldagstur den May 23, 2026 • 1 voksen

    Caught a flounder. Had a couple opportunities for reds (full day trip) and switched to black drum in the afternoon. No luck but a bad day of fishing is better than a day at work.

  • Reed Owsley
    Reed Owsley
    Tilbagevendende lystfisker
    us
    North Carolina, USA
    Medlem siden 2023
    2 ture
    5.0
    VERIFICERET

    May fishing trip

    Trekvart dagstur den May 8, 2026 • 2 voksne

Bedømmelse

5.0
30 anmeldelser
5.0
Båd & udstyr
5.0
Kaptajn & besætning
5.0
Fiskeoplevelse

Lystfiskernes galleri (20)

Hvad lystfiskere siger

97%
Anbefalet

Alle anmeldelser (30)

Viser 1 – 5 af 30 anmeldelser
Michael Aldridge
Michael Aldridge
Tilbagevendende lystfisker
us
Kentucky, USA
Medlem siden 2019
4 ture
5.0
VERIFICERET
2nd trip
Full Day Trip den June 7, 2026 • 1 voksen

Another great trip with Captain Michael. Fishing was slow and captain called the day prior to trip and shared information of the current conditions. If you want a trip that is laid back and conversation is easy this is the trip to choose. I will be booking a 3rd trip with him again.

Bill Pierce
Bill Pierce
Tilbagevendende lystfisker
us
Kentucky, USA
Medlem siden 2022
3 ture
5.0
VERIFICERET
Good time even no reds.
Full Day Trip den May 23, 2026 • 1 voksen

Caught a flounder. Had a couple opportunities for reds (full day trip) and switched to black drum in the afternoon. No luck but a bad day of fishing is better than a day at work.

Reed Owsley
Reed Owsley
Tilbagevendende lystfisker
us
North Carolina, USA
Medlem siden 2023
2 ture
5.0
VERIFICERET
May fishing trip
3/4 Day Trip den May 8, 2026 • 2 voksne

Rodney Snoxhill
Rodney Snoxhill
us
Arkansas, USA
Medlem siden 2025
5.0
VERIFICERET
April fishing trip
3/4 Day Trip den April 16, 2026 • 3 voksne

This trip was so much fun and Michael was a great captain!

Indberettet fangst:
Rød trommefisk
Cesar Cubas
Cesar Cubas
us
Virginia, USA
Medlem siden 2024
5.0
VERIFICERET
Great Time
4.5 Hour Half- Day Trip den July 25, 2024 • 1 voksen • 1 barn

Brannon Charters did a great job of communicating with me before our trip. We had some bad weather come through early morning and they adjusted our time instead of cancelling the trip .My son and I had a great time , great experience. These guys know the area well and have nice set up.Will definitely book again next year when my family returns to the beach.

Indberettet fangst:
Stortandede hvarrer

Ofte stillede spørgsmål om Brannin Charters, LLC Inshore Fishing

Brannin Charters, LLC Inshore Fishing tilbyder følgende ture til kunder:
  • US $400 per gruppe - 4.5 Hour Half- Day Trip (4 timer)
  • US $500 per gruppe - 3/4 Day Trip (6 timer)
  • US $650 per gruppe - Full Day Trip (8 timer)
Når du booker en tur med Brannin Charters, LLC Inshore Fishing, kan du forvente følgende faciliteter om bord:
  • Fighting chair
  • GPS
  • Fishfinder
  • Levende agn brønd
  • Trådløs trollingmotor
  • Isboks
  • Radar
Ture booket med Brannin Charters, LLC Inshore Fishing inkluderer:
  • Stænger, hjul & grej
  • Levende agn
  • Madding
  • Rensning & filettering af fangst
  • Fisketilladelse
  • Fluefiskeudstyr
Brannin Charters, LLC Inshore Fishing tilbyder følgende typer fiskeri:
  • Flodifiskeri
  • Kystfiskeri
  • Kystfiskeri
  • Flats fishing
  • Backcountry fishing
Brannin Charters, LLC Inshore Fishing tilbyder følgende fisketeknikker:
  • Let grej
  • Bundfiskeri
  • Spinning
  • Jigfiskeri
  • Popping
  • Fluefiskeri
  • Bowfishing
Top målrettede fiskearter med Brannin Charters, LLC Inshore Fishing inkluderer:
  • Sorttrommefisk
  • Stortandede hvarrer
  • Rød trommefisk
  • Sheepshead
  • Plettet trommefisk

Spørg din kaptajn

Michael Brannin
Michael Brannin
Kure Beach, North Carolina, Forenede Stater
7 Fiskerapporter
30 Kundeanmeldelser
Typisk svar inden for 1 time
Medlem siden May 2022
Kaptajn Michael Brannin har fisket i farvandene ud for North Carolina i over ti år, og han besluttede sig for at tage sit kaptajnsbevis for at gøre fiskeriet til en karriere. Han elsker det indtil videre og er ivrig efter at tage dig med ud på vandet.
Michael Brannin
Michael Brannin
7
rapporter
30
anmeldelser
2022
medlem siden
~2h
svar
Kaptajn Michael Brannin har fisket i farvandene ud for North Carolina i over ti år, og han besluttede sig for at tage sit kaptajnsbevis for at gøre fiskeriet til en karriere. Han elsker det indtil videre og er ivrig efter at tage dig med ud på vandet.

De fisk du kan fange

Sorttrommefisk
Sorttrommefisk
Stortandede hvarrer
Stortandede hvarrer
Rød trommefisk
Rød trommefisk
Fårehovedhavrude
Fårehovedhavrude
Plettet trommefisk
Plettet trommefisk
Sorttrommefisk
Sorttrommefisk
Stortandede hvarrer
Stortandede hvarrer
Rød trommefisk
Rød trommefisk
Fårehovedhavrude
Fårehovedhavrude
Plettet trommefisk
Plettet trommefisk

Rigtige fangster af denne kaptajn

  • Great Time
    Cesar C.
    Cesar C.
  • Redfish Slam
    Jonathan B.
    Jonathan B.
  • Awesome half day trip with Captain Michael
    Lela B.
    Lela B.
  • Backwater Slam!
    Jonathan B.
    Jonathan B.
  • Half day trip with captain Brannin
    Annette B.
    Annette B.
  • Family fun
    Mike A.
    Mike A.

Hvordan er båden?

Boat image
Bådkategori
Skiffs og fladbundede både
Kapacitet
3 personer
Bådlængde
18 ft
Byggeår
2010
Bådfabrikant
East Cape
Bådtype
Flats boat
Motormodel
Yamaha
Drevet af AI
1 x 70HP
Maks. farthastighed
35 knob

Hvilken slags fiskeri vil du lave?

Flodifiskeri
Kystfiskeri
Kystfiskeri
Flats Fishing
Backcountry Fishing

Hvilke fisketeknikker du kan prøve

Let grej
Bundfiskeri
Spinning
Jigfiskeri
Popping
Fluefiskeri
Bowfishing

Hvilke faciliteter er tilgængelige om bord

Fighting chair
GPS
Fishfinder
Levende agn brønd
Trådløs trollingmotor
Isboks
Radar
Hvad er inkluderet i tripprisen
Stænger, hjul & grej
Levende agn
Madding
Rensning & filettering af fangst
Fisketilladelse
Fluefiskeudstyr

Sådan fungerer aflysninger

Gratis aflysning op til 3 dage før turen
Du kan annullere eller ændre din booking op til 3 dage før rejsedatoen, uden beregning. Hvis du annullerer eller ændrer din booking senere, eller udebliver, mister du 100% af det betalte beløb.
Del flere detaljer ...

Hvad annoncepolitikkerne er

Afhentning ikke inkluderet
Transfer til/fra afgangsstedet er ikke inkluderet i triptaksterne.
børnevenlig
Du beholder fangsten
Catch and release tilladt
Handicapvenlig
Dokken giver mulighed for at sænke kørestole ned i båden.

Hvordan du kan betale

Book med 25% depositum, betal resten til kaptajnen
Når kaptajnen bekræfter din tur, opkræver FishingBooker et depositum på 25% på dit kreditkort for at garantere din reservation.
Den resterende saldo skal betales direkte til charteroperatøren på eller inden din turdato med en af følgende betalingsmetoder:
 Kontant
 Visum
 Mastercard
 American Express
 PayPal
Ved betaling af restbeløbet med kreditkort tillægges et gebyr på 3%

Hvad bider på i Kure Beach lige nu

Plettet trommefiskPlettet trommefisk
Rød trommefiskRød trommefisk
SorttrommefiskSorttrommefisk
Stortandede hvarrerStortandede hvarrer

Sammenlign lignende fiskechartere

Nuværende tur
Brannin Charters, LLC Inshore Fishing
Brannin Charters, LLC Inshore Fishing
5.0
(30)
18 fod
Gruppestørrelse 1 - 3
1 - 3
Fish 1
Fish 2
+3
4 times tur • 3 personer
US $400