Reel Excitement Fishing Charters 

5.0
(8 anmeldelser)
 
Statslicenseret
 150 Laishley Court, Punta Gorda, FL 33950, Forenede Stater–

Reel Excitement Fishing Charters 

Punta Gorda, FL, Forenede Stater
–
23 fod
4
5.0
(8 anmeldelser)

Book din næste tur med Reel Excitement Fishing Charters og oplev, hvad du går glip af i Punta Gorda! Med kaptajn Justin ved roret får du glæde af mange års viden og erfaring.

Afhængigt af forholdene kan du komme til at hage ind i Grå snapper, Fårehovedhavrude, Plettet trommefisk, Tarpon, Snook, Rød trommefisk, Sergentfisk og meget mere. Afhængigt af hvilken art du er ude efter, kan du ende med at fiske med let grej, eller måske noget mere specialiseret i dette område.

Din fiskemaskine for dagen er en 23' Shoalwater flats-båd med plads til 4 passagerer. Den kommer med alt, hvad du behøver for en produktiv dag på vandet. Stænger, hjul og grej er inkluderet, sammen med kunstagn. Levende agn er også inkluderet.

Charterbåden dækker dit fiskerikort – møde bare op klar til en god oplevelse! Husk, at du muligvis skal genudsætte nogle fisk på grund af reglerne. Hvis du ikke ved, hvad du kan forvente, så spørg kaptajnen.

Husk at medbringe solbriller og solcreme (ikke spray). Der vil være vand på is, men lad kaptajnen vide, hvis du ønsker at medbringe dine egne drikkevarer.

En gang imellem slipper fisken væk, men en dag på vandet bør aldrig gå til spilde. Det er tid til at få det til at ske med Reel Excitement Fishing Charters!

Kontant betaling foretrækkes***

Book din næste tur med Reel Excitement Fishing Charters og oplev, hvad du går glip af i Punta Gorda! Med kaptajn Justin ved roret får du glæde af mange års viden og erfaring.

Afhængigt af forholdene kan du komme til at hage ind i Grå snapper, Fårehovedhavrude, Plettet trommefisk, Tarpon, Snook, Rød trommefisk, Sergentfisk og meget mere. Afhængigt af hvilken art du er ude efter, kan du ende med at fiske med let grej, eller måske noget mere specialiseret i dette område.

Din fiskemaskine for dagen er en 23' Shoalwater flats-båd med plads til 4 passagerer. Den kommer med alt, hvad du behøver for en produktiv dag på vandet. Stænger, hjul og grej er inkluderet, sammen med kunstagn. Levende agn er også inkluderet.

Charterbåden dækker dit fiskerikort – møde bare op klar til en god oplevelse! Husk, at du muligvis skal genudsætte nogle fisk på grund af reglerne. Hvis du ikke ved, hvad du kan forvente, så spørg kaptajnen.

Husk at medbringe solbriller og solcreme (ikke spray). Der vil være vand på is, men lad kaptajnen vide, hvis du ønsker at medbringe dine egne drikkevarer.

En gang imellem slipper fisken væk, men en dag på vandet bør aldrig gå til spilde. Det er tid til at få det til at ske med Reel Excitement Fishing Charters!

Kontant betaling foretrækkes***

Daniel Wegert
Kaptajn
Daniel Wegert
ID og legitimation verificeret
svarer inden for en time

Select date to see availability

Turdato:
Gruppestørrelse:
October 2026
SuMoTuWeThFrSa
Loading...
Gruppestørrelse
2 voksne • 0 børn
Skift
Næsten færdig...
3 timers nattfiskeri
GRATIS Aflysning 3 dages varsel
3 times tur starts at 6:00 PM
Sæsontur
(Fre, Lør, Søn)
Cobia
Sheepshead
US $400
Hele båden: 2 personer
4 Timers Tur – Kystnært (Morgen)
GRATIS Aflysning 3 dages varsel
4 times tur starts at 7:00 AM
Sæsontur
(Lør, Søn)
Cobia
Snook
Tarpon
Snapper (Mangrove)
+3
US $600
Hele båden: op til 3 personer
4 timers tur - Kystnært (Eftermiddag)
GRATIS Aflysning 3 dages varsel
4 times tur starts at 12:00 PM
Sæsontur
(Lør, Søn)
Cobia
Snook
Tarpon
Snapper (Mangrove)
+2
US $600
Hele båden: op til 3 personer
6 Timers Tur – Kystnært
GRATIS Aflysning 3 dages varsel
6 times tur starts at 8:00 AM
Sæsontur
(Lør, Søn)
Cobia
Snook
Tarpon
Snapper (Mangrove)
+3
US $800
Hele båden: op til 3 personer
6 Timers Tur – Kystnære Hajer
GRATIS Aflysning 3 dages varsel
6 times tur starts at 8:00 AM
Sæsontur
(Lør, Søn)
Cobia
Snook
Tarpon
Snapper (Mangrove)
+3
US $1,000
Hele båden: op til 3 personer
8 Timers Tur – Kystnært
GRATIS Aflysning 3 dages varsel
8 times tur starts at 8:00 AM
Sæsontur
(Lør, Søn)
Cobia
Snook
Tarpon
Snapper (Mangrove)
+3
US $1,000
Hele båden: op til 3 personer
Der er 1 person, der kigger på denne tur.

Kundeanmeldelser

Loading...

Bedømmelse

5.0
8 anmeldelser
5.0
Båd & udstyr
5.0
Kaptajn & besætning
5.0
Fiskeoplevelse

Lystfiskernes galleri (14)

Anmeldelser (8)

  • Carissa Moreland
    Carissa Moreland
    us
    Arizona, USA
    Medlem siden 2025
    5.0
    VERIFICERET

    Fun without the sun!

    3 timers nattfiskeri den March 8, 2025 • 4 voksne • 2 børn

    Our family did the 3-hr night tour, and it was perfect for our 13 & 9 year olds in tow. Dan was helpful and knowledgeable, and did a great job managing four reels, sometimes dealing with tangled lines and multiple catches happening all at once. He knew a lot about the area we fished in, was professional, and it was apparent he had immense knowledge and experience in fishing. He kept the fish biting, flawlessly casting reels for me and my daughter, who were somewhat (ok, majorly) lacking in fishing experience. If you want to get a taste of Florida fishing, avoid the sun, and have an amazing family experience, without all the legwork, this is the fishing experience for you! The added dolphin bopping around while we fished for the last hour was an added bonus!

  • Bruce Craig
    Bruce Craig
    Tilbagevendende lystfisker
    us
    Nebraska, USA
    Medlem siden 2025
    2 ture
    5.0
    VERIFICERET

    Punta Gorda Fishing Trip – Unforgettable Experience!

    4 Timers Tur – Kystnært (Morgen) den May 17, 2025 • 4 voksne

    Had an absolutely incredible time fishing in Punta Gorda! Our guide was outstanding – knowledgeable, patient, and put us right on the fish. We caught an amazing variety, including snook, mangrove snapper, cobia, tarpon, jack, and trout. The action was non-stop, and the scenery made it even better. Couldn’t have asked for a better day on the water. Highly recommend this trip to anyone looking for a top-tier fishing experience!

  • FishingBooker Member
    FishingBooker Member
    5.0

    6 Hour Trip with Reel Excitement Fishing Charters

    6 Timers Tur – Kystnært den February 1, 2025

    Highly recommend booking a trip with Reel Excitement Fishing Charters, had such a great time on the 6 hour trip. Caught an abundance of redfish, among other species including snook, trout, and snapper. Had a wonderful experience and it is great for the family too! Booked another trip with the family and they had a blast!

  • Dakota Dustin
    Dakota Dustin
    Medlem siden 2025
    5.0

    January fishing trip

    den January 31, 2025

    Justin is by far one of the most talented and knowledgeable anglers I’ve had the pleasure of fishing with. Top of the line boat and equipment. Highly recommend! 5 ⭐️

  • FishingBooker Member
    FishingBooker Member
    5.0

    Justin (Daniel) knows where to find fish!

    8 Timers Tur – Kystnært den February 10, 2024

    I've fished with Justin a number of times and each time it has been great! He knows the waterways so well and definitely has the program figured out! I caught more fish with Justin in one day than I did the entire week combined and I fished everyday. Book a trip with Justin and you'll have a great time! He is a great down-to-earth guy. You wont be disappointed! I can't wait to get back over there an fish with him again!

  • Matt Kline
    Matt Kline
    us
    Minnesota, USA
    Medlem siden 2025
    5.0
    VERIFICERET

    We had a blast!

    4 timers tur - Kystnært (Eftermiddag) den March 19, 2025 • 4 voksne

    We came from Minnesota with no salt water experience. He put us on fish right away and we were catching them all day. It was a lot of fun for all of us.

  • Steve Hughes
    Steve Hughes
    us
    Wisconsin, USA
    Medlem siden 2025
    5.0
    VERIFICERET

    Awesome trip great captain

    6 Timers Tur – Kystnært den February 28, 2025 • 2 voksne

    Best day on the water

Bedømmelse

5.0
8 anmeldelser
5.0
Båd & udstyr
5.0
Kaptajn & besætning
5.0
Fiskeoplevelse

Lystfiskernes galleri (14)

Alle anmeldelser (8)

Viser 1 – 5 af 8 anmeldelser
Carissa Moreland
Carissa Moreland
us
Arizona, USA
Medlem siden 2025
5.0
VERIFICERET
Fun without the sun!
3 hour night fishing trips den March 8, 2025 • 2 voksne • 2 børn

Our family did the 3-hr night tour, and it was perfect for our 13 & 9 year olds in tow. Dan was helpful and knowledgeable, and did a great job managing four reels, sometimes dealing with tangled lines and multiple catches happening all at once. He knew a lot about the area we fished in, was professional, and it was apparent he had immense knowledge and experience in fishing. He kept the fish biting, flawlessly casting reels for me and my daughter, who were somewhat (ok, majorly) lacking in fishing experience. If you want to get a taste of Florida fishing, avoid the sun, and have an amazing family experience, without all the legwork, this is the fishing experience for you! The added dolphin bopping around while we fished for the last hour was an added bonus!

Bruce Craig
Bruce Craig
Tilbagevendende lystfisker
us
Nebraska, USA
Medlem siden 2025
2 ture
5.0
VERIFICERET
Punta Gorda Fishing Trip – Unforgettable Experience!
4 Hour Trip – Inshore (AM) den May 17, 2025 • 4 voksne

Had an absolutely incredible time fishing in Punta Gorda! Our guide was outstanding – knowledgeable, patient, and put us right on the fish. We caught an amazing variety, including snook, mangrove snapper, cobia, tarpon, jack, and trout. The action was non-stop, and the scenery made it even better. Couldn’t have asked for a better day on the water. Highly recommend this trip to anyone looking for a top-tier fishing experience!

Daniel Wegert
Svar fra kaptajnen

Thank you guys so much for the review.

FishingBooker Member
FishingBooker Member
5.0
6 Hour Trip with Reel Excitement Fishing Charters
6 Hour Trip – Inshore den February 1, 2025

Highly recommend booking a trip with Reel Excitement Fishing Charters, had such a great time on the 6 hour trip. Caught an abundance of redfish, among other species including snook, trout, and snapper. Had a wonderful experience and it is great for the family too! Booked another trip with the family and they had a blast!

Indberettet fangst:
Rød trommefisk
Snook
Grå snapper
Plettet trommefisk
FishingBooker Member
FishingBooker Member
5.0
Justin (Daniel) knows where to find fish!
8 Hour Trip – Inshore den February 10, 2024

I've fished with Justin a number of times and each time it has been great! He knows the waterways so well and definitely has the program figured out! I caught more fish with Justin in one day than I did the entire week combined and I fished everyday. Book a trip with Justin and you'll have a great time! He is a great down-to-earth guy. You wont be disappointed! I can't wait to get back over there an fish with him again!

Indberettet fangst:
Plettet trommefisk
Rød trommefisk
Snook
Grå snapper
FishingBooker Member
FishingBooker Member
Medlem siden 2025
5.0
January fishing trip
den January 31, 2025

Justin is by far one of the most talented and knowledgeable anglers I’ve had the pleasure of fishing with. Top of the line boat and equipment. Highly recommend! 5 ⭐️

Indberettet fangst:
Rød trommefisk

Ofte stillede spørgsmål om Reel Excitement Fishing Charters

Reel Excitement Fishing Charters tilbyder følgende ture til kunder:
  • US $400 per gruppe, yderligere US $150 per person efter 2 gæster - 3 hour night fishing trips (3 timer)
  • US $600 per gruppe, yderligere US $100 per person efter 3 gæster - 4 Hour Trip – Inshore (AM) (4 timer)
  • US $600 per gruppe, yderligere US $100 per person efter 3 gæster - 4 hour trip- inshore (PM) (4 timer)
  • US $800 per gruppe, yderligere US $100 per person efter 3 gæster - 6 Hour Trip – Inshore (6 timer)
  • US $1,000 per gruppe, yderligere US $200 per person efter 3 gæster - 6 Hour Trip – Inshore Sharks (6 timer)
  • US $1,000 per gruppe, yderligere US $100 per person efter 3 gæster - 8 Hour Trip – Inshore (8 timer)
Når du booker en tur med Reel Excitement Fishing Charters, kan du forvente følgende faciliteter om bord:
  • GPS
  • Fishfinder
  • Levende agn brønd
  • Trådløs trollingmotor
  • Isboks
Ture booket med Reel Excitement Fishing Charters inkluderer:
  • Stænger, hjul & grej
  • Levende agn (Levende agn er en del af vores tur, medmindre kunstig agn ønskes.)
  • Madding
  • Rensning & filettering af fangst (Ingen betaling for rensning af fisk! Tips er velkomne!)
  • Drikkevarer (Vand er inkluderet)
  • Fisketilladelse (Ingen licens påkrævet - det har jeg styr på! )
Reel Excitement Fishing Charters tilbyder følgende typer fiskeri:
  • Flodifiskeri (Peace River )
  • Kystfiskeri (Charlotte harbor)
  • Flats fishing
  • Backcountry fishing
Reel Excitement Fishing Charters tilbyder følgende fisketeknik:
  • Let grej
Top målrettede fiskearter med Reel Excitement Fishing Charters inkluderer:
  • Sergentfisk
  • Rød trommefisk
  • Sheepshead
  • Grå snapper
  • Snook
  • Plettet trommefisk
  • Tarpon

Spørg din kaptajn

Daniel Wegert
Daniel Wegert
Punta Gorda, Florida, Forenede Stater
34 Fiskerapporter
ID & licens verificeret
8 Kundeanmeldelser
Typisk svar inden for en time
Medlem siden January 2025
Kaptajn Daniel 'Justin' Wegert (går under sit mellemnavn), voksede op ved Charlotte Harbor og fiskede i Peace River og Charlotte Harbor. Min passion for vores estuarie og fiskeri generelt stikker dybt. Jeg nyder at se smilet i alles ansigter, og jeg tror, det er det, der har motiveret mig til at blive kaptajn.
Daniel Wegert
Daniel Wegert
Fuldt verificeret
34
rapporter
8
anmeldelser
2025
medlem siden
~1h
svar
Kaptajn Daniel 'Justin' Wegert (går under sit mellemnavn), voksede op ved Charlotte Harbor og fiskede i Peace River og Charlotte Harbor. Min passion for vores estuarie og fiskeri generelt stikker dybt. Jeg nyder at se smilet i alles ansigter, og jeg tror, det er det, der har motiveret mig til at blive kaptajn.

De fisk du kan fange

Sergentfisk
Sergentfisk
Rød trommefisk
Rød trommefisk
Fårehovedhavrude
Fårehovedhavrude
Grå snapper
Grå snapper
Snook
Snook
Plettet trommefisk
Plettet trommefisk
Tarpon
Tarpon
Sergentfisk
Sergentfisk
Rød trommefisk
Rød trommefisk
Fårehovedhavrude
Fårehovedhavrude
Grå snapper
Grå snapper
Snook
Snook

Rigtige fangster af denne kaptajn

  • Fun without the sun!
    Carissa M.
    Carissa M.

Hvordan er båden?

Boat image
Bådkategori
Skiffs og fladbundede både
Kapacitet
4 personer
Bådlængde
23 ft
Byggeår
2016
Bådfabrikant
Shoalwater
Bådtype
Flats boat
Motormodel
Yamaha
Drevet af AI
1 x 200HP
Maks. farthastighed
35 knob

Hvilken slags fiskeri vil du lave?

Flodifiskeri
Kystfiskeri
Flats Fishing
Backcountry Fishing

Hvilke fisketeknikker du kan prøve

Let grej

Hvilke faciliteter er tilgængelige om bord

GPS
Fishfinder
Levende agn brønd
Trådløs trollingmotor
Isboks
Hvad er inkluderet i tripprisen
Stænger, hjul & grej
Levende agn
Levende agn er en del af vores tur, medmindre kunstig agn ønskes.
Madding
Rensning & filettering af fangst
Ingen betaling for rensning af fisk! Tips er velkomne!
Drikkevarer
Vand er inkluderet
Fisketilladelse
Ingen licens påkrævet - det har jeg styr på!

Sådan fungerer aflysninger

Gratis aflysning op til 3 dage før turen
Du kan annullere eller ændre din booking op til 3 dage før rejsedatoen, uden beregning. Hvis du annullerer eller ændrer din booking senere, eller udebliver, mister du 100% af det betalte beløb.
Del flere detaljer ...

Hvad annoncepolitikkerne er

Afhentning inkluderet i prisen
Transfer fra hoteller eller broer i Punta Gorda til afgangsstedet er tilgængeligt og inkluderet i turoplevelsens priser.
Du beholder fangsten
Catch and release tilladt

Hvordan du kan betale

Book med 10% depositum, betal resten til kaptajnen
Når kaptajnen bekræfter din tur, opkræver FishingBooker et depositum på 10% på dit kreditkort for at garantere din reservation.
Den resterende saldo skal betales direkte til charteroperatøren på eller inden din turdato med en af følgende betalingsmetoder:
 Kontant
 Checks

Hvad bider på i Punta Gorda lige nu

Grå snapperGrå snapper
Plettet trommefiskPlettet trommefisk
Rød trommefiskRød trommefisk
SergentfiskSergentfisk
SheepsheadSheepshead
SnookSnook
TarponTarpon

Sammenlign lignende fiskechartere

Nuværende tur
Reel Excitement Fishing Charters
Reel Excitement Fishing Charters
Statsautoriseret
5.0
(8)
23 fod
Gruppestørrelse 1 - 4
1 - 4
Fish 1
Fish 2
+5
4 times tur • 4 personer
US $600