Flamingo Charters 

5.0
(4 anmeldelser)
 
Statslicenseret
 79851 Overseas Highway, Islamorada, FL 33036, Forenede Stater–

Flamingo Charters 

Islamorada, FL, Forenede Stater
–
18 fod
2
5.0
(4 anmeldelser)

Hej, mit navn er Kaptajn Mark Hlis, jeg er fuldtids Slette Charter Guide.
Mit charter har base på Bud N' Mary's Marina her i Islamorada, nu i over 19 år.
Mine charters består typisk af fluefiskeri efter Tarpon, Damefisk, Atlantisk permit, Snook eller Rød trommefisk. At pole stille hen over sletten mens man sight-fisker er den primære standard. Charterne er primært fluefiskeri med en god del let grej spinning.

Båden er en Hells Bay Professional 17.8 med en Yamaha F70. Dette er en gennemprøvet skiff, som er ultrastille til at komme tæt på de sky gamefish i Florida Keys. Den kan håndtere bølger og flyder i blot 5'.
Gæstekapaciteten er op til 2 fiskere.
Den har alt, hvad du behøver for en sikker og produktiv dag på vandet.
Alle stænger og hjul er stillet til rådighed for dig, sammen med fluer, agn og alt nødvendigt terminalgrej. Nautilus-hjul med G. Loomis-stænger leveres til flueture, og Penn-stænger og hjul til spinning.
Fluefiskeri og spinnefiskeri på ethvert niveau, herunder begynder, er velkomment.
Fluetimer er ingen sag og gives nemt på din anmodning.
Mine teknikker er udelukkende fang og slip.
Disse fisk lever her.

Lad os fiske sammen!

Hej, mit navn er Kaptajn Mark Hlis, jeg er fuldtids Slette Charter Guide.
Mit charter har base på Bud N' Mary's Marina her i Islamorada, nu i over 19 år.
Mine charters består typisk af fluefiskeri efter Tarpon, Damefisk, Atlantisk permit, Snook eller Rød trommefisk. At pole stille hen over sletten mens man sight-fisker er den primære standard. Charterne er primært fluefiskeri med en god del let grej spinning.

Båden er en Hells Bay Professional 17.8 med en Yamaha F70. Dette er en gennemprøvet skiff, som er ultrastille til at komme tæt på de sky gamefish i Florida Keys. Den kan håndtere bølger og flyder i blot 5'.
Gæstekapaciteten er op til 2 fiskere.
Den har alt, hvad du behøver for en sikker og produktiv dag på vandet.
Alle stænger og hjul er stillet til rådighed for dig, sammen med fluer, agn og alt nødvendigt terminalgrej. Nautilus-hjul med G. Loomis-stænger leveres til flueture, og Penn-stænger og hjul til spinning.
Fluefiskeri og spinnefiskeri på ethvert niveau, herunder begynder, er velkomment.
Fluetimer er ingen sag og gives nemt på din anmodning.
Mine teknikker er udelukkende fang og slip.
Disse fisk lever her.

Lad os fiske sammen!

Mark Hlis
Kaptajn
Mark Hlis
26 års erfaring
ID og legitimation verificeret
svarer inden for en time

Select date to see availability

Turdato:
Gruppestørrelse:
October 2026
SuMoTuWeThFrSa
Loading...
Gruppestørrelse
2 voksne • 0 børn
Skift
Næsten færdig...
Halvdagstur (AM)
GRATIS Aflysning 30 dages varsel
4 times tur starts at 7:00 AM
US $600
Hele båden: 2 personer
Halvdagstur (PM)
GRATIS Aflysning 30 dages varsel
4 times tur starts at 11:30 AM
US $600
Hele båden: 2 personer
Trekvart dagstur
GRATIS Aflysning 30 dages varsel
6 times tur starts at 7:00 AM
Bonefish
Jack Crevalle
Permit
Snook
+3
US $850
Hele båden: 2 personer

Kundeanmeldelser

Loading...

Bedømmelse

5.0
4 anmeldelser
5.0
Båd & udstyr
5.0
Kaptajn & besætning
5.0
Fiskeoplevelse

Lystfiskernes galleri (4)

Anmeldelser (4)

  • Leon Dixon
    Leon Dixon
    us
    Florida, USA
    Medlem siden 2026
    5.0
    VERIFICERET

    Greatest Fishing Trip Ever!!!

    Halvdagstur (AM) den August 7, 2026 • 2 voksne • 1 barn

    I caught a Tarpon and the captain was very nice. He teaches you as you fish. What made this trip special was having a bond with my grandpa while catching and releasing my first Tarpon.

  • Brad Tillinghast
    Brad Tillinghast
    Medlem siden 2026
    5.0

    Afternoon trip with Captain Mark

    Halvdagstur (PM) den April 6, 2026

    Had a really great afternoon chasing snook in the back country. Captain Mark was awesome and shared a ton of knowledge, put us in the right place and directed us to where the fish were. We also saw porpoises, snarks a turtle and manatees. 10 out of 10.

  • Joseph Lamb
    Joseph Lamb
    us
    Florida, USA
    Medlem siden 2026
    5.0
    VERIFICERET

    Fishing with Mark

    Halvdagstur (AM) den April 1, 2026 • 1 voksen

    First time out with Captain Mark. Put me on some great fish

  • Lynn Walko Terpstra
    Lynn Walko Terpstra
    Medlem siden 2026
    5.0

    Tarpon fishing

    Halvdagstur (AM) den May 31, 2026

    What a wonderful day with Mark.He knows the waters well got us right on the fish.He was very attentive to our needs and coached us well into catching a few big ones.We extended the hours because we didnt want it to end. I highly recommend mark fir your guide.We will return!!

Bedømmelse

5.0
4 anmeldelser
5.0
Båd & udstyr
5.0
Kaptajn & besætning
5.0
Fiskeoplevelse

Lystfiskernes galleri (4)

Alle anmeldelser (4)

Viser 1 – 4 af 4 anmeldelser
Lynn Walko Terpstra
Lynn Walko Terpstra
Medlem siden 2026
5.0
Tarpon fishing
Half Day Trip (AM) den May 31, 2026

What a wonderful day with Mark.He knows the waters well got us right on the fish.He was very attentive to our needs and coached us well into catching a few big ones.We extended the hours because we didnt want it to end. I highly recommend mark fir your guide.We will return!!

Indberettet fangst:
Tarpon
Damefisk
Leon Dixon
Leon Dixon
us
Florida, USA
Medlem siden 2026
5.0
VERIFICERET
Greatest Fishing Trip Ever!!!
Half Day Trip (AM) den August 7, 2026 • 1 voksen • 1 barn

I caught a Tarpon and the captain was very nice. He teaches you as you fish. What made this trip special was having a bond with my grandpa while catching and releasing my first Tarpon.

Indberettet fangst:
Tarpon
Brad Tillinghast
Brad Tillinghast
Medlem siden 2026
5.0
Afternoon trip with Captain Mark
Half Day Trip (PM) den April 6, 2026

Had a really great afternoon chasing snook in the back country. Captain Mark was awesome and shared a ton of knowledge, put us in the right place and directed us to where the fish were. We also saw porpoises, snarks a turtle and manatees. 10 out of 10.

Indberettet fangst:
Snook
Atlantisk crevalle
Joseph Lamb
Joseph Lamb
us
Florida, USA
Medlem siden 2026
5.0
VERIFICERET
Fishing with Mark
Half Day Trip (AM) den April 1, 2026 • 1 voksen

First time out with Captain Mark. Put me on some great fish

Ofte stillede spørgsmål om Flamingo Charters

Flamingo Charters tilbyder følgende ture til kunder:
  • US $600 per gruppe - Half Day Trip (AM) (4 timer)
  • US $600 per gruppe - Half Day Trip (PM) (4 timer)
  • US $850 per gruppe - 3/4 Day Trip (6 timer)
Når du booker en tur med Flamingo Charters, kan du forvente følgende faciliteter om bord:
  • GPS
  • Levende agn brønd
  • Isboks Køleboks
Ture booket med Flamingo Charters inkluderer:
  • Stænger, hjul & grej
  • Levende agn (Når det er nødvendigt)
  • Madding
  • Fisketilladelse
  • Fluefiskeudstyr
Flamingo Charters tilbyder følgende typer fiskeri:
  • Flats fishing (Primært sight fishing)
  • Backcountry fishing (Primært sight fishing)
Flamingo Charters tilbyder følgende fisketeknikker:
  • Let grej
  • Spinning
  • Fluefiskeri
Top målrettede fiskearter med Flamingo Charters inkluderer:
  • Damefisk
  • Atlantisk crevalle
  • Atlantisk permit
  • Rød trommefisk
  • Citronhaj
  • Snook
  • Tarpon

Spørg din kaptajn

Mark Hlis
Mark Hlis
Islamorada, Florida, Forenede Stater
ID & licens verificeret
4 Kundeanmeldelser
Typisk svar inden for en time
Medlem siden March 2026
Kaptajn Mark Hlis kører slette-ture ud fra Bud N' Mary's Marina i Islamorada om bord på en 17.8 Hells Bay Professional.
Mark Hlis
Mark Hlis
Fuldt verificeret
4
anmeldelser
2026
medlem siden
~1h
svar
Kaptajn Mark Hlis kører slette-ture ud fra Bud N' Mary's Marina i Islamorada om bord på en 17.8 Hells Bay Professional.

De fisk du kan fange

Damefisk
Damefisk
Atlantisk crevalle
Atlantisk crevalle
Atlantisk permit
Atlantisk permit
Rød trommefisk
Rød trommefisk
Citronhaj
Citronhaj
Snook
Snook
Tarpon
Tarpon
Damefisk
Damefisk
Atlantisk crevalle
Atlantisk crevalle
Atlantisk permit
Atlantisk permit
Rød trommefisk
Rød trommefisk
Citronhaj
Citronhaj

Hvordan er båden?

Boat image
Bådkategori
Skiffs og fladbundede både
Kapacitet
2 personer
Bådlængde
18 ft
Byggeår
2009
Gendannet i
2022
Bådfabrikant
Hell's Bay Boatworks Professional 17.8
Bådtype
Flats boat
Motormodel
Yamaha 2024
Drevet af AI
1 x 70HP
Maks. farthastighed
37 knob

Hvilken slags fiskeri vil du lave?

Flats Fishing
Backcountry Fishing

Hvilke fisketeknikker du kan prøve

Let grej
Spinning
Fluefiskeri

Hvilke faciliteter er tilgængelige om bord

GPS
Levende agn brønd
Isboks
Køleboks
Hvad er inkluderet i tripprisen
Stænger, hjul & grej
Levende agn
Når det er nødvendigt
Madding
Fisketilladelse
Fluefiskeudstyr

Sådan fungerer aflysninger

Gratis aflysning op til 30 dage før turen
Du kan annullere eller ændre din booking op til 30 dage før rejsedatoen, uden beregning. Hvis du annullerer eller ændrer din booking senere, eller udebliver, mister du 100% af det betalte beløb.
Del flere detaljer ...

Hvad annoncepolitikkerne er

Afhentning ikke inkluderet
Transfer til/fra afgangsstedet er ikke inkluderet i triptaksterne.
børnevenlig
10 år og ældre
Catch and release obligatorisk

Hvordan du kan betale

Book med 30% depositum, betal resten til kaptajnen
Når kaptajnen bekræfter din tur, opkræver FishingBooker et depositum på 30% på dit kreditkort for at garantere din reservation.
Den resterende saldo skal betales direkte til charteroperatøren på eller inden din turdato med en af følgende betalingsmetoder:
 Kontant
 Visum
 Mastercard
 American Express
Ved betaling af restbeløbet med kreditkort tillægges et gebyr på 3%

Hvad bider på i Islamorada lige nu

Atlantisk crevalleAtlantisk crevalle
Atlantisk permitAtlantisk permit
CitronhajCitronhaj
DamefiskDamefisk
Rød trommefiskRød trommefisk
SnookSnook
TarponTarpon

Sammenlign lignende fiskechartere

Nuværende tur
Flamingo Charters
Flamingo Charters
Statsautoriseret
5.0
(4)
18 fod
Gruppestørrelse 1 - 2
1 - 2
Fish 1
Fish 2
+5
4 times tur • 2 personer
US $600